İlkut Mühendislik Logo
İnşaat sektörü temmuzda da hız kesmedi Haberler Medya Anasayfa
İnşaat sektörü temmuzda da hız kesmedi

İnşaat sektörü temmuzda da hız kesmedi

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Hazır Beton Endeksi 2020 Temmuz Ayı Raporu açıklandı. İnşaat ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan rapora göre temmuz ayında inşaat ve bağlantılı girdi sektörleri hız kesmeden faaliyetlerine devam etti.

Hazır Beton Endeksi 2020 Temmuz Ayı Raporu’na göre, tarihi zirveyi haziran ayında gören inşaat faaliyetleri açısından temmuz ayı da olumlu geçti. Kamu bankalarının konut kredisi faizlerinde yaptığı düşüş, konuta olan ilgiyi üst seviyeye çıkardıktan sonra inşaatlar hız kesmeden yoluna devam ediyor.

İnşaat sektöründe haziran ayında görülen tarihi zirve, temmuz ayında da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yükseldi. Beklenti Endeksi önümüzdeki döneme göre olumlu bir tablo yansıtırken, Faaliyet ve Beklenti Endeksleri’nin eşik değerin üzerinde olması, temmuz ayının inşaat sektörü açısından olumlu geçtiğini ortaya koydu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kredili konut satış verileri de bu hareketliliği ortaya koydu. Bakanlığın açıkladığı verilere göre; 2020 Temmuz ayında kredili konut satışları ülke genelinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 10 kat artarak 141 bin 434 konuta çıktı. Konut kredisi faiz oranlarının düştüğü 1 Haziran'dan itibaren ise 250 bin 792 konut satışı yapıldı.

İnşaat sektörünün 600 bin kişilik ilave istihdam kapasitesiyle ekonomiye katkısı düşünüldüğünde sektördeki ivmenin devam etmesi sadece inşaat sektörü açısından değil Türkiye ekonomisinin genelindeki büyüme ve istihdam açısından da büyük önem tutuyor.

Kayseri’deki inşaat firmalarından biri olan İlkut Mühendislik, Kayseri’deki satılık daireler, konut projeleri ve inşaat sektörü ile ilgili olarak ilkut.com.tr/kayseri-konut-projeleri internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.